Mammografia Largo
Należymy
do programu
Zadzwoń do nas
Telefon Do Largo (61) 222 37 37
Zapraszamy do kontaktu >>
Formularz zapytania on-line
TUTAJ
Kontakt Usg Poznań

Biopsja Mammotomiczna

Mammotomiczna biopsja piersi (MMT) to jedno z najnowocześniejszych metod diagnozowania raka piersi. Dzięki biopsji mammotomicznej w ciągu kilkunastu minut, za pomocą jednego nakłucia można pobrać kilka fragmentów tkanki do badania histopatologicznego. Biopsja mammotomiczna pozwala także leczyć łagodne zmiany w piersi. Sprawdź, czym polega biopsja mammotomiczna.

Mammotomiczna biopsja piersi, inaczej biopsja mammotomiczna gruboigłowa wspomagana próżnią lub MMT, to nowoczesna metoda diagnozowania raka piersi, która została wprowadzona w w 1999 r. Do tego czasu jedynymi metodami diagnozowania raka piersi były trzy rodzaje biopsji: cienkoigłowa, gruboigłowa i chirurgiczna.


Mammotomiczna biopsja piersi - wskazania

Biopsję mammotomiczną wykonuje się zwykle w przypadku uwidocznienia (w mammografii lub USG) bardzo małych, podejrzanych zmian, nieprzekraczających 2 cm i niewyczuwalnych podczas badania palpacyjnego.


Mammotomiczna biopsja piersi - na czym polega?

Pacjentka znajduje się w pozycji leżącej i otrzymuje znieczulenie miejscowe. Po uwidocznieniu zmian za pomocą USG, zostaje w nią wprowadzona igła biopsyjna mammotomiczna, składająca się z części rurkowatej, w której znajduje się specjalny otwór zwany komorą biopsyjną. Igła to jest połączona z urządzeniem o nazwie mammotom, który uruchamia system próżniowy, a następnie (pod kontrolą USG lub RTG czy MRI) wciąga zmianę (zasysa ją niczym odkurzacz) do komory biopsyjnej.


Biopsja mammotomiczna stosowana jest w najlepszych ośrodkach onkologicznych w kraju i jest refundowana przez NFZ

Potem mammotom uruchamia nóż rotacyjny, który wycina część tkanki znajdującą się wewnątrz igły. Następnie system podciśnieniowy wysysa pozostały fragment tkanki na zewnątrz igły. Teraz lekarz może pobrać kolejne zmienione chorobowo fragmenty. Te już pobrane zostają odprowadzone do specjalnego pojemnika. Pobrany materiał jest przesyłany do badania hisotopatologicznego.

Potrzebny wycinek pobiera się w znieczuleniu miejscowym, zabieg trwa około 20 minut, a uzyskana próbka z blisko stuprocentową pewnością pozwala wykluczyć lub potwierdzić obecność komórek nowotworowych.

Po biopsji pacjentka ma założony plaster i opatrunek uciskowy na piersi wraz z kompresem chłodzącym, który zdejmuje się po 24 godzinach. po tego rodzaju biopsji pacjenci nie muszą zostawać w szpitalu.

Warto wiedzieć, że lekarz może w miejscu biopsji umieścić specjalny znacznik (tytanowy klips), który w przypadku późniejszego leczenia chirurgicznego pozwala bezbłędnie zlokalizować miejsce pobrania wycinka.


Źródło : Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie", Monika Majewska
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie", Monika Majewska


http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/biopsja-mammotomiczna-badanie-diagnozujace-raka-piersi_33597.html
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie", Monika Majewska


http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/biopsja-mammotomiczna-badanie-diagnozujace-raka-piersi_33597.html
Oddziały

Grodzisk Wielkopolski
(61) 448 13 84
Telefoniczna rejestracja oraz informacja:


Napisz do nas wiadomość

info@largo-mammografia.pl

Sprawdź jak
dojechać do oddziału

Zapraszamy do odwiedzenia naszego oddziału.

Poznań
(61) 222 37 37 lub (61) 222 37 00
Telefoniczna rejestracja oraz informacja:
(od 8:00 do 18:00)


Napisz do nas wiadomość

info@largo-mammografia.pl

Sprawdź jak
dojechać do oddziału

Zapraszamy do odwiedzenia naszego oddziału.